СподелиКино: Алфавил, 24.11.2008 во 20ч во К.Ц. Точка

Овој понеделник во 20ч во К.Ц. Точка, СподелиКино продолжува со филмските вечери. На репертоар е „Алфавил“.

„Алфавил“, е црно-бел научно-фантастичен филм од 1965 година режиран од Жан-Лик Годар. Филмот има освоено „Златна мечка“ на филмскиот фестивал во Берлин 1965 година.

„Алфавил“ комбинира дистопијанска научна-фантастика со филм ноар.Леми Косијон, агент од „надворешните земји“, маскиран како репортер на Фигаро-Правда е на тајна задача. Тој мора да го пронајде загубениот агент Хенри Диксон; го зароби или убие креаторот на Алфавил, професорот Фон Браун; го уништи Алфавил и диктаторскиот компјутер Алфа 60, кој има целосна контрола врз градот.

Што повеќе ви треба за да ја почнете неделата од класикот на научната фантастика?

4 comments:

 1. aaa... prasanje... ima li nekoj da kaze kade mozat da se simnat ovie filmovi posto nie na pr. sto ne sme od skopje sakame da gi gledame. na pr. mnogu sakav da go gledam onoj "neoficijalniot" star wars, ama ne mozam nikade da go najdam za da go simna, pa ako ima nekoade nekoj link, torent bi bil mnogu blagodaran.

  fala odnapred

  ReplyDelete
 2. неофицијалниот стар варс го има овде:
  http://panicstruckpro.com/revelations/revelations_movie.html

  другите стар варс филмчиња беа најголем дел од јутјуб.

  ако ти треба нешто друго, пиши!

  ReplyDelete
 3. Fala mnogu, ovoj sega go simnuvam i vecer go gledam obavezno...

  Edvaj cekam.

  ReplyDelete
 4. Baj D Vej... Moze mnogu baram ama posto redovno ja posetuvam planet.linux.net.mk i ovoj sajt, ne bi bilo loso za site filmovi koj sto se prikazuvaat dokolku sakaat avtorite da stvaat i linkovi od kade moze da se simat i taka...

  Dokolku e mozno super bi bilo toa.

  Aj, fala unapred.

  ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.