СподелиКино на 23.04.2008, 20 часот (среда) со разновидна програма

Оваа среда имаме прилично шарена програма за СподелиКино.

2057: The World

Третиот дел од трилогијата 2057: Code Red, од кој вториот дел веќе се прикажа на СподелиКино. Во овој дел ќе ја видиме вселенската станица, каде што ќе видиме како двајца астронаути ќе успеат да создадат подобар начин за искористување на сончевата енергија и ќе го спасат светот од енергетска криза во 5 до 12.
Burt Rutan на TED
Хјустон, имаме проблем. Burt Rutan пробува да го најде проблемот поради кој во 1969 можевме да слетаме на месечината, а сега треба да чекаме до 2020.


Clifford Stoll на TED
Генијалните мисли на хиперактивниот ум. ова мора да се види!!!

Времето што ќе остане ќе го пополниме со некои смешни и интересни кратки клипчиња.

Како и за секое СподелиКино доколку имате нешто интересно или поучно, споделете го, ќе го пуштиме доколку има време ( или пак другпат ).

4 comments:

 1. Mala zabeleska, naslovot ne e vo red, pisuva 23.04.2003. Mi se cini prvpat go posetuvam blogov i koga vidov 2003 pomisliv deka zamrel pred 5 godini :)

  Pozdrav.

  ReplyDelete
 2. Фала за забелешката. Поправено е.

  ReplyDelete
 3. 2003 и 2008 еееј. :)

  Btw, го глеав ова второво видео и супер интересно беше.

  ReplyDelete
 4. Јака реклама за на сподели кино.
  http://www.youtube.com/watch?v=2mTLO2F_ERY

  ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.