Патување низ немапирани територии со Вилијам Гибсон на Сподели Кино

Среда, 06.02.2008 20ч. Точка

No Maps for These Territories е едно необично патување со Вилијам Гибсон* низ нестварните простори на нашето време. Без почеток и крај, без познат правец и насока.

Магијата на медиумите и медиатираниот свет, експоненцијалното забрзување на информацијата, новите еманации на технологијата, пост хуманистичкото општество, консумацијата на дрогите, постојаната променливост и живеењето во моментот... неговите книги и творењето... визионерството...

search engine searches 'god'

На задното седиште на автомобилот, пушејќи ја својата цигара, во неформален разговор... некаде низ Америка... Разложен во различни просторвремиња преку алтернативната монтажа и интимнен пристап во режирањето.
Гибсон, во овој филм, ни го прикажува нашиот свет, прекршен и видоизменет низ неговата мисла - вртоглаво нестварен, а исконски реален.

"These days it all changes...
Nothing stable, nothing static.
Nothing to stand on or to cling to...
No maps for this territories,
though they are of our own creation...
No myths for these countries of the mind...
Accelerating constantly,
toward some null point of post-humanity"
(William Gibson)


***

Траење: 88 мин
Јазик: англиски

Други појави во филмот: Writers Jack Womack, Bruce Sterling, Bono Vox.

Линкови:
Официјален веб сајт на филмот
Исечок од филмот на you tube
Целосен транскрипт од филмот

Влез: бесплатен
Мото: сподели и ти

---

*(човекот кој го именуваше cyberspace-от)

5 comments:

 1. a filmovive imate pravo da gi pustate deka se pod taa creative commons licenca ili piratski gi davate?

  ReplyDelete
 2. Пиратски ги давет ич немет обѕири кон авторине.

  ReplyDelete
 3. пих.

  А шо се загрижи ти толку за лиценцата?

  Ниту имаш име, ниту презиме, и оп одма ко слеп за стап се фати за лиценца :D.

  ReplyDelete
 4. Mislam deka posle ova, mozes slobodno da ja soberes sekoja "intelektualna" zabeleska sto ja imas, i da si ja stavi, kaj sto sonceto ne gree! :D

  ReplyDelete

Note: Only a member of this blog may post a comment.